loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.341
  • Euro 6.0741
  • GR ALTIN 220.55
  • ÇEYREK 361.25

  • 31 Aralık 2018, Pazartesi 10:00
CEMİLCİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

MÜHENDİSLER ‘GÖZ’ ALTINDA

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) hiçbir birimde akademisyenlere uygulanmayan “kartlı mesai takibi” sisteminin sadece Mühendislik Fakültesi’nde uygulanıyor.

Uygulamaya öğretim üyeleri tepki gösteriyor.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevliise başlattığı uygulamayı sıkı bir şekilde takip ediyor.

Öğretim üyeleri hazırlanan “Genel Bazda Giriş-Çıkış Raporu”nda “Kart Numarası, Personel Adı Soyadı, Giriş, Çıkış, Durumu, Devamsız, Vardiya, Geç Gelme, Erken Çıkma, Fazla Mesai” gibi çizelgeler ile takip ediliyor.

Fakülteye girerken kart okutmayanlar “Devamsız” olarak kayıt altına alınıyor.

Mart ayında başlanan bu uygulamada Kasım ayı çizelgesindeki “Genel Bazda Giriş-Çıkış Raporu” dikkate alınıyor.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli imzası ile Bilgisayar, Çevre, Elektrik, Endüstri, Gıda, Harita, İnşaat, Kimya, Makine, Metalürji Mühendisliği bölümlerine “Personel Takip Sistemi” konulu yazı gönderiliyor.

Yazıda; “Ekte verilen Kasım ayı personel takip çizelgesi kayıtlarına göre, fakültemiz akademik personelinin fakültemize geldiği tarihler bilginize sunulmaktadır. Bu kayıtlar çerçevesinde, bölümünüz personelinden 10 günden fazla gelmeyenlerle ilgili olarak konuyu inceleyip 14 Aralık 2018 tarihine kadar Dekanlığımıza bir rapor sunmanız hususunda gereğini rica ederim.”deniliyor.

Yazı üzerine parmak izlerini ya da kartlarını okutmadığı saptanan öğretim üyelerinin savunmaları isteniyor.

Kart okutmadıkları iddiasıyla savunması istenen öğretim üyeleri savunmalarını Mühendislik Fakültesi bünyesindekiBilgisayar, Çevre, Elektrik, Endüstri, Gıda, Harita, İnşaat, Kimya, Makine, Metalürji Mühendisliği bölümlerinin başkanlıklarına veriyor.

Savunmalarında kart okutma işlemini iptal eden İdare Mahkemesi ve Danıştay kararlarını sunuyorlar.

Öğretim üyeleri ayrıca diğer üniversitelerde olmayan ve OMÜ içinde de bulunan 18 fakülte, 5 enstitü, 12 meslek yüksekokulu ve 2 yüksekokulun hiç birinde akademisyenlere uygulanmayan kartlı mesai takibi neden sadece mühendislik fakültesinde uygulanıyor olmasına anlam veremediklerini söylüyorlar.

Öğretim üyeleri Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli tarafından bölüm başkanlıklarına yazılan yazıda “10 günden fazla kart okutmayan ibaresi”nin” bilerek özenle seçildiğine dikkat çekiyorlar.

Kaygılarını şöyle dile getiriyorlar:

“Devlet memurları 10 günden fazla işe gelmedikleri ispatlanırsa müstafi (istifa etmiş) sayılıyorlar. Yani Dekan açıkça öğretim üyelerini işten atmakla tehdit ediyor.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Misafir Misafir 31.12.2018 10:35

Koltuktan güç almak işte böyle birşey

Mustafa çelik Mustafa çelik 31.12.2018 13:00

Cerattepeye işletilebilir diye rapor yazan bilirkişi dekan

Ahmet öz Ahmet öz 31.12.2018 13:56

Dekan yanlış meslek seçmiş asker olmalıymış.

Cemal öztürk Cemal öztürk 02.01.2019 11:38

Bu adam maden mühendisi değil mi endüstri mühendisliği bölümünde ne iş yapar

Eşref köroğlu Eşref köroğlu 03.01.2019 10:59

Bakıyorum da OMÜ endüstri mühendisliği bölümündeki hoca kadrosu 2madenci,1ormancı,1istatistik çi bunlar çocuklara endüstri mühendisliği öğretecek sonra da çocuklarımız niye iş bulamıyor diye yakınırız

yukarı çık