loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.451
  • Euro 7.1898
  • GR ALTIN 338.14
  • ÇEYREK 554.76

  • 24 Şubat 2020, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

SAMSUNLU BİR TİYATRO SEVDALISI “YAŞAR GÜNDEM”

Bugünkü konumun başlığını, “Bir Tiyatro Sevdalısı” yerine “Bir Tiyatro Fedaisi” olarak kullanacaktım.

   Kelime olarak ve “Kendisini bir işe adamak” anlamına gelen “FEDAİ” KelimesininYaşar Gündem’i en güzel anlatacak kelime olmasına rağmen,ülkemizde daha çok mafya dünyasında kullanılıyor olması nedeniyle başlıkta kullanmak istemedim.

Samsun,çok değişik dallarda sanatçı yetişen verimli bir sanat merkezidir.Samsun’da faaliyet gösteren çok sayıda Türk Sanat Müziği ve Halk Müziği Korolarında yetişen genç sanatçılar bugün ülkemizin en tanınmış ve sevilen isimleri arasında yer almaktadırlar.

   Yine Samsun’un onur kaynağı bir diğer sanat dalı da tiyatrodur.1960’lı yıllarda okulların tiyatro kollarının Halk Eğitim Merkezinde sergilediği oyunlar ile başlayan Samsun’da ki tiyatro sevgisi, giderek arttı ve Belediye merkezli Oda Tiyatrosunda gelişti.

    Bu tutku ile kendisini geliştiren çok sayıda Samsunlu tiyatro ve sinema sanatçısı ilerleyen yıllarda İstanbul’un ünlü tiyatro guruplarında oyunlar sergileyerek ve TV dizileri ile sinema filmlerin de yer alarak ülkemizin en tanınmış sinema ve tiyatro sanatçıları arasında kendilerine yer buldular.

   Bu isimlerin başında Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Mehmet Aslantuğ, Nebahat Çehre, Süheyl Uygur, Avni Dilligil ve şu anda “Bizimkiler” Dizisinde dede rollünü oynayan ve Fazılkadı İlkokulundan sınıf arkadaşım olan Ferdi Akarnur’u sayabiliriz.

   Ama sanatçı kimliği ile bu isimlerden bence hiç de aşağı olmayan birisim daha var. Adı Yaşar Gündem olan bu tiyatro sevdalısı büyük fedakarlıklarla kurduğu ve yaşatmaya çalıştığı Samsun Sanat Tiyatrosu ile tüm Türkiye’yi gezen ve kendisine sahne verebilen il ve ilçelerde oyunlar sunarak tiyatro sanatı ile hem ülkemizin aydınlanmasına katkı veriyor, hem de Samsun’un en güzel tanıtımını yapıyor.

Gelin şimdi bu tiyatro sevdalısınıtanıyalım;

1989 Samsun Büyükşehir Belediyesi Oda Tiyatrosun da başlayan süreç, kesintisiz 7 yıl oyuncu yönetmen ve eğitmen olarak devam eder.

Kadrolaşma yapılamadığı ve ülkenin en güzel Samsun Oda Tiyatrosu dönemin Belediye Başkanlığı tarafından kapatılmasıylabu sayfa kapanır.

1995-1996 yılları arasında DSİ işçi Tiyatrosunu kurar ve iki yıl işçiler ile kol kola oyunlar sergiler.

1996 yılında Kemalettin Akgün, Cihangir Dülger ile“Tiyatro-Tiyatro“isimli bir özel tiyatro kurar ve dört yıl perde açarlar. Fuar içinde Neco Gazinosunda başlayan serüven, Halk Eğitim Araçları Sahnesinde palazlanır ve Gazi Sahnesinde taçlanır.

Bu kurumda da özgür ve toplumsal mesajları veremediği için ayrılırve 2000 yılında Samsun Sanat Tiyatrosu’nu kurar.

İlk oyunları, Haldun Taner’in“Dilin Altındaki Bakla”, Aziz Nesin’in“Biz Adam Olmayız”, Oktay Arayıcı’nın“Seferi Ramazan Bey’in Nafile Dünyası”,Metin Balbay’ın“YOBAZ”oyunlarıdır.

2007 yılında Turgut Özakman “Şu Çılgın Türkler “Oyunu ile zirve yaparlar ve bu oyun, onların Türkiye genelinde çok daha fazla tanınmalarını sağlar.

“Aşk olsun Sana Çocuk“İle Deniz Gezmiş ve 68 kuşağının hikayesini anlatır.

2015 yılında İzmir’de bir kültür merkezi açma girişimi, ne yazık ki sanat ve sanatçıyabakış açısının ilgisizliği sonucu yürümez veciddi anlamda maddi olarak kayba uğrar.

Bu kötü çöküşü nasıl durduralım diye düşününce,“Tiyatro ile battık, tiyatro ile çıkacağız düşüncesi”Galip gelir veHasan Hüseyin “Gölgesinde Çınarın”isimli tek kişilik oyunu ile silkinir.

Nazım Hikmet “Kuvayı Milliye Destanı” ve Uğur Mumcu’nun“BİR PULSUZ DİLEKÇE”oyunları ile adeta yeniden doğar.

Şimdi hedeflerinde, yeniden sergilenecek “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” ileCan YÜCEL, Cemal SÜREYYA, Turgut UYAR, Edip Cansever’den kurgulanacak eserlerin olduğunu söyleyen Yaşar GÜNDEM, “Anadolu da ayak basmadığımız ilçe kalmadı gibi. Yurt dışında ise, Avusturya, Almanya ve Avusturalya’da oyunlar sergiledik” Diye noktalıyor tiyatro yaşamını…

   Ben Yaşar Gündem’in sanıyorum tüm oyunlarını büyük bir zevk ve beğeni ile izlemiş birisiyim.

   Bu arkadaşa, 1980 ve 1990’lı yıllarda yapılan Ondokuzmayıs Kutlamaları sırasında 19 Mayıs Sabahları, “Gel Mustafa Kemal’in Bandırma Vapurundan Samsun’a çıkışını temsilen sen canlandır.” Dediler. O‘daher yıl bu sahneyi çok güzel canlandırdı.

Samsunlu bir sanatsever olarak kendisi ile her zaman gurur duydum.

Samsun bir sanat kentidir. Samsun Halkını da kendimi ben bildim bileli sanatın her türlüsüne duyarlı olarak bilirim.

Büyük kentlerden zaman zaman Samsun’a gelen tiyatro ve müzik guruplarını seyredebilmek için henüz Tiyatro salonları yokken, sinema ve Eğitim Fakültesi’nin Konferans Salonunu nasıl doldurduğunu bilirim.

   Bugün de İstanbul’dan zaman zaman tiyatro gurupları geliyor. Bazen oyundan çıkarken oyunu beğenmediği için pişmanlık duyanlar dahi, daha sonra gelen oyunları izlemeyi sürdürüyor.

Ama Samsunluların zaman zaman salon bulmakta dahi zorlanan yaşar GÜNDEM’ in yılda iki veya üç kez sergilenen oyunlarına aynı ilgiyi yeterince göstermemesini yadırgıyorum.

Yine bu kentte toplumsal olayları yönlendiren STK Başkanlıklarının bu oyunlara yeterince destek vermemesini de anlamakta sıkıntı çekiyorum.

Bu köşeden İstanbul’dan gelen tiyatro guruplarının Samsun’da sergileyecekleri oyunların bilet satışına aracılık eden kişi ve kuruluşları da Samsunlu Tiyatro Guruplarına da destek vermeye davet ediyorum.

   YAŞAR GÜNDEM, bir Samsun ve Tiyatro sevdalısıdır. O’nun tiyatrosuna salon tahsis eden Belediye Başkanlarımızı kutluyor ve bir Samsunlu olarak Yaşar Gündem’e başarılarının devamını diliyorum.

   Güzel ve sorunsuz geçirilecek bir hafta dileğiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık