loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 30 Eylül 2019, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

TUVALET TEMİZLİK KÜLTÜRÜNÜ KAYBEDİYORUZ.

Bugün sizlerle toplumun kullandığı tuvaletlerde yaygınlaşmaya başlayan uygulamaları ve bazı erkeklerin temizlik kurallarını nasıl hiçe saydığını paylaşmak istiyorum.

  Yazıma hem kendi, hem de başkalarının sağlığını olumsuz etkileyecek biz erkelerden bazılarının nasıl özensiz davrandığı ile başlıyorum.

Böyle bir konuyu kaleme aldığım için hem utanç duyuyor hem de üzülüyorum.

   Ne var ki, tanık olduğum bir olay sonrasıbazı erkeklerin tuvalet kullanımı konusunda ki özensizliğini üzülerek izlemeye başladım.

Bir süredir bir bayan arkadaşımızın erkeklerin elini sıkmaktan ısrarla kaçınması dikkatimi çekiyordu.

Zaman zaman birlikte olduğumuz ve son derece nazik bir insan olan arkadaşımızın süregelen bu tavrı şaşırtıcıydı.Sonunda bu tavrının nedenini sordum. Aldığım cevap şok ediciydi.

Arkadaşım, bugüne kadar hiç dikkat etmediğim biz erkeklerin bazılarının tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra ellerini yıkamadığı için erkeklerin ellerini sıkmadığını, sıkmak zorunda kalınca da mutlaka ellerini yıkadığını söylüyordu.

   Bu açıklama bana çok inandırıcı gelmemiş ve herhalde birileri kendisini işletmiş diye düşündüm. Ama içime de bir kuşku girmişti. O günden sonra ne zaman bir lokanta, stadyum veya benzeri yerlerde tuvalete gitsem, ihtiyacını giderenleri izlemeye başladım.

   Her defasında şaşkınlığım giderek arttı. Meğerse arkadaşımız ne kadar da haklıymış. İşini bitirenlerin bir kısmı ellerini sabunlayarak yıkarken, bazıları ellerini hiç yıkamadan, bir kısmı da ellerini suyun altına tutup çıkıyordu.

   Daha da ötesi, tuvaletlerde ki kapalı bölümlerden çıkanlardan dahi ellerini yıkamayanları gördüm.

   Gerçekten de böyle bir şeye tanıklık etmek çok üzücü. Ne oldu bize? Nasıl böylesine özensiz hale geldik? Nasıl olurda bir insan öncelikle kendi sağlığı için gerekli olan en basit hijyen kuralı olan el temizliğini yapmaz? Ne yazık ki, bu bir hikâye değil, gerçek.

Korkarım şimdi bu yazımı okuyan herkes, tuvaletlerde hafiyeliğe başlayacaktır.

Bu tuvalet sorununun bir başka yönü daha var ki, o da temizlik ve hijyen konusunda hassas olanları çileden çıkartıyor.

   Bilindiği gibi lokanta ve benzeri toplulukların bulunduğu yerlerde ki erkek tuvaletlerinde hem klozet hem de alaturka denen eski tip tuvalet taşları bulunan kapalı bölümlerle, ayakta ihtiyaç giderilen pisuarlar bulunur.

Ne var ki, son zamanlarda bazı anlamsız inançlarla olsa gerek, toplumun yoğun bulunduğu bazı yerlerde pisuarlar kaldırıldı. Bazı yerlerde daha da ileri gidilerek kapalı bölümlerde ki klozetler de kaldırıldı ve sadece alaturka tuvalet taşları yer almaya başladı.

   İslam Dini, temizliğin önemine Kur’an’da ki çeşitli ayetlerde yer vermiştir. Bu nedenle de namaz kılmak için abdest almayı (Temizlenmeyi) şart koşmuştur.

   İnsanların en çok temizliğe ihtiyaç duyduğu yerler tuvaletlerdir. İnsanların kendi özel yaşam alanlarında istedikleri tuvalet modelini seçmek en doğal haklarıdır.

Ancak toplulukların birlikte olduğu yerlerde ki tuvaletler için hem kullanım kolaylığı hem de hijyen koşullarını karşılayacak modellere yer vermek gereklidir.

  Amaç temizliğe dikkat etmekse, bu tür yerlerde ki erkek tuvaletlerinde pisuar bulundurmak, kalabalıkların ihtiyacını hızlı gidermesi yanında sağlığa daha uygun olması yönünden de önemlidir.

Çünkü pisuarların bulunmadığı bu tür mekânlarda erkekler klozetleri veya alaturka tuvaletleri kullanmak zorunda kalmaktadır.

   Yine üzülerek söylemek gerekirse, toplumun büyük bir kısmında hala klozet kullanma alışkanlığı yerleşmemiştir. Erkeler pisuar olmayan yerlerde zorunlu olarak çoğu kez klozeti pisuar gibi kullanmaktadır.

Bazı magandalar klozet oturağını kaldırmaya üşendiklerinden olacak,klozetleri kullanılamaz hale getirmekte ve kendisinden sonra o klozeti oturarak kullanmak zorunda olan insanların tuvalet ihtiyacını gidermesini engellemektedir.

    İşin daha da garibi, alaturka tuvalet varken onu kullanmak yerine, klozetlerin pisuar olarak kullanılmasıdır.

    Umumi yerlerde ki bayan tuvaletlerinin de çok temiz olduğu kanısında değilim. Bu bir kültür ve kendisinden sonra kullanacaklara saygı sorunudur.

Son yıllarda tuvalet yapımlarında geriye dönüş başladı. Daha sağlıklı olduğunudini gerekçeler öne sürülerek, erkek tuvaletlerinde pisuar yapılmadığı gibi klozette konulmamaya başladı.

    Bugünün toplumunu alaturka tuvalete oturmaya mecbur bırakmak, en azından dizlerini kıramayan oturma özürlü insanlara saygısızlıktır. Kaldı ki insanları alaturka kullanmaya zorlamak, ihtiyacını ayakta giderme alışkanlığı bulunan erkeklerin temizlik faktörünü de ortadan kaldırmaktadır.

    Hele de şehirlerarası yollarda ki akaryakıt istasyonlarının birkaçı dışındakilerde durum daha da fecidir.Siz her üç seçeneği de koyarsınız, ihtiyacı olan hangisini isterse onu kullanır. Doğrusu da budur.

    Aksi halde ne bizim insanımıza, ne de turizm beldelerimizde ki yabancı turistlere böyle bir yanlışı anlatamazsınız.

   ÇÖZÜM;

Bir an önce erkek tuvaletlerine pisuar konulması zorunlu hale getirilmeli ve bu uygulamaya başta okullar ve akaryakıt istasyonları olmak üzere lokanta, eğlence yerleri, hastaneler, camiler ve stadyum gibi topluma hizmet veren mekânlarda öncelik verilmelidir.

   Tabii, bunlarla birlikte ilkokullar ile ortaokullarda tuvalet kullanma yöntemleri çocuklarımıza öğretilmelidir.

   Böylesine keyifsiz bir konuyu işlemek zorunda kaldığım için bir kez daha hoş görünüze sığınıyorum. Güzel ve sağlıklı bir hafta dileğiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Akın Ersöz Akın Ersöz 30.09.2019 21:48

Az bile yazmışsınız. Daha bugün bir arkadaşımla stad tuvaletlerini konuştuk.Maça girmeden önce temiz olan yerler, devre arasında berbat olmuştu. Eğitim şart diyoruz da bu okuldan önce ailede başlıyor. Anneler babalara büyük görev düşüyor.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık