loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8768
  • Euro 6.6026
  • GR ALTIN 253.39
  • ÇEYREK 414.29

  • 28 Ekim 2018, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI: YASAMA-2

2017 değişikliği ile TBMM’nin Bakanlar Kurulunu ve Bakanları denetlemek, Bakanlar Kuruluna KHK çıkarma yetkisi verme yetkisi kaldırılmış olup, yine kanun tasarısı, Bakanlar Kurulunun yazılı teklifi ile Cumhurbaşkanının TBMM’yi toplantıya çağırma yetkisi, gensoru ve soru da kaldırılmıştır.

Kanunların Yapılması ve Yürürlüğe Girmesi:

Kanun teklif etme yetkisi milletvekillerine aittir. Kanun tasarı veya tekliflerinin kabulü toplantıya katılanların salt çoğunluğuna bağlıdır. Kanun teklifinin kabul edilmesi için üye tam sayısının en az 1/ 4’ünün bir fazlası gereklidir. Ancak özel ya da genel af kanunu için üye tam sayısının 3/ 5’inin kabul şartı gerekmektedir.  

TBMM tarafından reddedilen teklif ve tasarının aynı yasama döneminde 1 tam yıl geçmeden meclis önüne gelemez.

Cumhurbaşkanı, TBMM’ce kabul edilen kanunları 15 gün içinde yayımlar. Cumhurbaşkanı yayımlanmasını kısmen veya tamamen uygun bulmadığı kanun maddelerini aynı süre içinde gerekçesiyle birlikte TBMM’ye iade eder. Cumhurbaşkanı, kısmen uygun bulmadığı maddeler TBMM’ce yeniden görüşülebilir. Bütçe kanunları bu hükmün dışında olup, Cumhurbaşkanı bütçe kanunlarını geri gönderemez. Geri gönderilen kanunlar üye tam sayısının salt çoğunluğu ile kabul edilirse Cumhurbaşkanı geri gönderemez, ancak kanun maddesinde değişiklik yapılırsa, geri gönderebilir.

Kanun metninde kanunun yürürlük tarihi varsa, o gün yürürlük kazanır. Yürürlük tarihi yoksa Resmi Gazetede yayınlandığı günü izleyen günden itibaren 45 gün sonra yürürlüğe girer.

Toplanma ve Tatil:

TBMM, Ekim ayının ilk günü kendiliğinden toplanır. Bir yasama yılında en çok 3 ay tatil yapabilir.

Ara verme veya tatil sırasında TBMM’yi Cumhurbaşkanı toplantıya çağırabilir. Meclis başkanı ya doğrudan ya da 1/ 5 üyenin yazılı talebi üzerine meclisi toplantıya çağırabilir.

TBMM meclis araştırması, genel görüşme, meclis soruşturması yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanabilir. 2017 değişikliği ile gensoru ve sözlü soru kaldırılmıştır.

Meclis Soruşturması:

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların görevleriyle ilgili cezai sorumluluklarının araştırılmasıyla ilgili bir denetim aracı olup, TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun verebileceği önergeyle soruşturma açılmasını isteyebilir. Önerge bir ay içinde görüşülür ve üye tam sayısının 5/ 3’ünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına izin verir.

Komisyon soruşturma sonucunu iki ay içinde meclis başkanına sunar. Komisyona lüzum üzerine bir aylık ek ve kesin bir süre daha verilir. On gün içinde dağıtılan rapor, üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divan’a sevk kararı alabilir. Yüce Divan üç ay içinde yargılamayı tamamlar. Üç ay daha ek süre verilebilir. Yargılama sonucunda seçilmeye engel bir suç ortaya çıkarsa Cumhurbaşkanı yardımcısının veya bakanın görevi düşer. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık