loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 31 Aralık 2019, Salı 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Hayat , Maddenin Haritalarında İlerleyen  Şehvetmiş!

Bizim her birimiz ortaya küçük dünyalar koyduk. Zaman geldi , o küçük dünyalar büyüdü. Herbiri , büyük engeller oluverdi. Şu günlerde  ise , o küçük dünyalar, büyük ideallerin önünde  engeller olarak duruyor.

Benden selam olsun Bolu Bey’ine ! …

Ülkemiz dahil  tüm İngiliz ortadoğusunda  , bize göre ise ön Asyada yetişen  bazı din adamları  ve kendini entelektüel  zanneden  insanlar ,  ABD ve İngiltere’nin yörüngesine  girmiş bulunmakta  ve bulundukları ülkelerden ahkam  kesmektedirler. Aynen onun gibi , Irak’ta  Ayetullah Sistani , geçtiğimiz günlerde  sağlık bahanesi ile İngiltereye gitti. Orada yaptığı bir dizi görüşmeden sonra  ve doktorlarının verdiği reçeteye göre , Ortadoğuda  ABD ile kavga etmemek gerektiğini zira, ABD ile kavganın caiz olmadığını açıkladı.Irak’a  döner dönmez , bu minvalda verdiği fetva ile ABD’nin menfaatlerini  dini korumaya aldı. Belli ki  Sistani ,İngilterede gittiği stratejik merkezlerden gerekli dersleri iyi almıştı. Adına bakılırsa , Sistani  ismi Arapça bir kökten gelmiyordu.  ( Iraklı olmasına rağmen ! ) bozuk bir Arapça ile konuşuyor ve yerine daha çok oğlu açıklama yapıyordu.

Bir rivayete göre ise Sistani İngiltere’de ölmüştü.

Esmerim kıyma bana , Kurban olayım sana

Esmer aman , Çok içmişim başım duman

Yılda kurban bir olur . Hergün kurbanım sana

 Sadettin Kaynak ( Hep O şarkılar / İsmet Özoğuz )

Doksanlı yılların başında beklenmedık bazı seyler oldu . Enver Paşa’nın mezarı  Belhıcivan’dan alınıp, ülkemıze getirildi.  Bir Türk Milliyetçisi olarak bu nakil , beni de oldukça heyacanlandirdi.  Ancak, peşine başka  şeyler de  oluverdi.Bir zaman sonra Istanbulda medfun bulunan  Cemalettin Efgan’inin mezarı  Afganıstantan’a nakledildi. Anlasılan oydu ki , ülkede ve dünyada yeniden bazı hareketlenmeler oluyordu.

Adres  belliydi 

Aradan geçen zaman içinde ABD ve İngiltere  de sünni ve şii merkezleri kuruluyor ve ne enterasan Ortadoğu veya İslam ülkelerinden bazı tanınmış aileler , İngıltereye ve ABD ye yerleşmeye başlıyordu.  Peşine de ortadoğuda şii ve sünni çatışması yaşanıyordu.

Göğün solgunluğu seviyor bedenimi

Yolunu degistiriyor hayallerim

( Adonis , Maddenin Haritalarında İlerleyen Şehvet )

Tez, anti tez ve sentez, hepsi ABD ve  İngiltere’de üslenmiş ve ortadoğu ülkelerine demokrasi getirme mücadelesi veriyordu . Ortadoğu ülkelererinin ve vatandaşlarının hepsine sövmek  serbest, ancak onları birbirine düşüren  başta ABD ve İngiltere olmak üzere, Batıya karşı durmak , geri kafalı olmaktı. Kafa aynı kafa, hastalık aynı hastalık , düşmanlık aynı düşmanlıktı. Ortak düşman :dürüstlük ,tutarlılık ve kültürdü.

Osmanlı Devleti ortadoğudan  çekilince ,  halk bir zaman Bağdat ve Şam gibi İslam kültür Merkezlerinde ,kabagüç  sahiblerinden ve kabadaylarından medet umar olmustu. 1960’ lı yıllarda Bağdatı’n/Kerh bölgesinde Amudi Akçam  ve Rusafa  bölgesinde   Ebul Hub      bir robinhood kahramanıydı. Rıvayet odur kı,  bu yıllarda Irak Devleti  oterite sağlamak amaçlı, bu sokak kabadayılarını ve halk kahramanlarını gizlice öldürtmüştü.

Yürü bire kahpe felek

Sende arzumanım kalmadı

Sineme sarıldı melek

Tende arzumanım kalmadı

Vur ha  Koç Köroğlu vur ha

Yar derdini derman ala

Ölüme bulurdum çare

İzin Haktan Olmasaydı

( Köroğlu / Metin Turan )

Evet , Adonis ne güzel söylemiş :’Hayat , maddenin haritalarında ilerleyen şehvetmiş ‘ . diye… 

Herkese selam ve sevgilerimle…

Not : Geçen hafta ,( 20 Aralık 2019  Cuma Günü  ) OMU ‘de Irak Tanıtım Günü vesilesi ile yaptığımız konuşmaya katkı sağlayan Üniversitemize ,  değerli basın mensubu arkadaşlarımıza ve Hedef Halk Gazetesine ve ayrıca proğrama gelerek bana cesaret veren saygıdeğer eşim Dr. Bahar Gül’e ve  Değerli Büyüğüm önceki Baro Başkanımız Av. Arif Üney ağabeyime ve  değerli meslektaşlarım Av. Mahmut Yılmaz , Av. Gurhan Gündüz’e  teşekkür ederim .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık