loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 18 Temmuz 2020, Cumartesi 10:00
ALPARSLANÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

İŞ YOK, İŞ GÜVENLİĞİ DE YOK

Ülkemizde 10 milyon çalışana karşın 12 milyon işsiz var. Çalışanların da can güvenliği yok.

Ülkemizin iş kazaları karnesi kötü. Senede en az bin 500 çalışanımızı iş kazalarında (cinayetlerinde) kaybediyoruz. 15 bin civarında çalışanımız iş kazalarında sakat kalıyor. Yılda 430 bin iş kazası oluyor. Bu kadar kötü duruma rağmen İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu yeniden erteleniyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ,AKP milletvekillerinin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle 2023’e erteleniyor. Yürürlüğe 30 Haziran 2012 tarihinde giren kanunun 7 yıldır uygulanmayan ve ertelenen hükümleri, verilen yasa teklifiyle bir kez daha ertelenmiş olacak.10 maddelik yasa teklifinde, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu’nun 50’den az olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile kamuya ait işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmün yürürlüğü ötelenmesi de yer alıyor.Yasa teklifinde, salgın nedeniyle eğitimlerin aksaması ve ilgili sınavların yapılamamasından dolayı uzman ve hekim açıklarını önlemek adına ilgili hükmün yürürlüğünün ötelenmesi talep ediliyor.

Basın için İstanbul’da Cağaloğlu neyse Ankara’da Rüzgarlı Sokak odur. Adını bu sokaktan alan “Gazete Rüzgarlı” ,ANKA’ya dayanarak geçti bu haberi. Çoğu yalaka medya için işçilerin güvenliğinin haber değeri yok zaten  !

ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası (İSG-SEN) Genel Başkanı İrfan Sayar,  Sakarya’da gerçekleşen iş cinayetini hatırlatarak, “Pandemi bahane edilerek kamu işyerlerinde ve az tehlikeli işyerlerinde yasanın 3.5 yıl daha ertelenmesi bekleniyor. İnsan hayatının pazarlığı olur mu, değeri bu mudur? Türkiye’de 150 bine yakın iş güvenliği uzmanı ve 50 bine yakın işyeri hekimi hizmete hazırken, personel eksikliği ya da pandemi döneminde olan ekonomik buhranlar bahane edilerek, kanun yeniden ertelenecek.”  Bu kadar kötü karne varken, kanun ertelenmesini anlayamıyoruz. İş kazaları ülkemizde sıfırlandı mı? İş sağlığı ve güvenliği kültürü halkımızda yerleşti mi ki yasayı erteliyorsunuz?” dedi.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği alanında kurulmuş 60’ya yakın dernek, 3 federasyon, 2 vakıf ve bir sendika olduğunu aktaran Sayar, “Bunların hiçbiri kanunun ertelenmesini istemiyor. Ancak işveren lobisi burada etkin çalıştı ve istedikleri olmak üzere. İnsan hayatının pazarlığı olur mu, değeri bu mudur?” diye sordu.

 Sayar, İş Güvenliği Kanunu’nu ertelemek isteyenlere ve seslerini duymak istemeyenlere “Sesimizi sandıkta inşallah sizlere duyuracağız” dedi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık