loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0941
  • Euro 6.6161
  • GR ALTIN 322.13
  • ÇEYREK 526.69

  • 11 Eylül 2019, Çarşamba 10:00
CEMİLCİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

MADENCİLİK ORMANLARI KATLETMİYOR

Kanadalı madencilik şirketi Eldorado’nun Türkiye uzantısı olan Tüprag Metal Madencilik AŞ’nin 4. Grup maden arama izni ile Kavak ile Havza ilçeleri arasındaki Şahin Dağları’nda ağaç kesimi yaptırmıştı. Ağaçlar Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından kesilerek maden arama izni alan şirketin araçlarına yol açılmıştı.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Cengiz Erdem, maden arama faaliyetleri ile ağaç kesme işlemleri ile ilgili olarak katıldığı bir toplantıda ilginç bir açıklama yaptı.

MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem, dağlar ve diğer doğa miraslarının çevresinde sürdürülen maden arama faaliyetleri ile ağaç kesme işlemlerini savundu. Erdem, “ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika ve benzeri ülkeler yapılan madencilik faaliyetleri sırasında orman idaresi tarafından ağaçların kesilmesi bir tartışma konusu değilken ülkemizde böyle bir gündemin oluşturulması, ilginç bir durumdur”dedi!

Devam etti: “Madenciliği ormanları katleden bir faaliyet gibi göstermek isteyenlerin, madencilik- orman ilişkisini bu çerçevede değerlendirmesi gerekmektedir.”

Madenciliğin insan hayatında vazgeçilmez bir yeri olduğuna dikkat çeken MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem, konuşmasında şunları söyledi:

“ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika ve benzeri ülkeler yapılan madencilik faaliyetleri sırasında orman idaresi tarafından ağaçların kesilmesi bir tartışma konusu değilken ülkemizde böyle bir gündemin oluşturulması, ilginç bir durumdur. Hele ki üzeri örtülü bir madenin çıkartılması için zorunlu olarak kesilen bu ağaçların birkaç misli dikilecek olması ve yer altı kaynaklarımızın ekonomimize kazandırılması söz konusuyken. Her ne kadar madenciliğin insanlık tarihindeki yeri binlerce yılın içerisinde sığmış olsa da, madenler milyonlarca senede gerçekleşen jeolojik olaylar ve magma hareketleri sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle hiçbir maden yapay olarak oluşturulmasının mümkün olmadığı bilinmektedir. Bunların yerinin değiştirilmesi de mümkün değildir. Yani madenler bulundukları yerde çıkarılıp işletilen varlıklardır. Tarih boyunca insanların ısınma ihtiyacını karşılamak için kullandığı ormanlar, günümüzdeki varlığını madencilik sektörüne borçludur. Kömür, petrol, doğalgaz, jeotermal ve uranyum gibi kaynakların bulunması ve çıkartılması, bugün ormanlarımızın teminatıdır. Eğer bunlar sektöre ve halkımıza sunmasak yakacak için bile bu ormanlar bizim ihtiyacımızı karşılamaz. Madenciliği ormanları katleden bir faaliyet gibi göstermek isteyenlerin, madencilik- orman ilişkisini bu çerçevede değerlendirmesi gerekmektedir. Günlük hayattaki bazı ihtiyaçlarımızdan vazgeçmiyorsak madenlerden yer altı kaynaklarını çıkartılmasından da vazgeçemeyiz. Bu bağlamda inanç ve siyasi görüşleri bir kenara bırakıp madenciliğin gerekliliği konusunda ortak bir paydada buluşup çözüme ulaşmak gerekmektedir.”

Açıklamanın Samsun’un ilgilendiren kısmı Şahin Dağları oluyor. Şahin Dağları’nda Kanadalı şirketin Türkiye uzantısı için ağaçlar kesiliyor. Tepki gösterenlere ise MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem’in cevabı şöyle oluyor: “Kanada’da yapılan madencilik faaliyetleri sırasında orman idaresi tarafından ağaçların kesilmesi bir tartışma konusu değilken ülkemizde böyle bir gündemin oluşturulması, ilginç bir durumdur.”

Genel Müdür “Madencilik ormanları katletmiyor” diyor.

Doğru söylüyor, katletmiyor, kökünden yok ediyor!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık