loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 31 Ekim 2019, Perşembe 10:00
REMZİKOZAL

REMZİ KOZAL

Orhan Gencebay ve rektör prof. dr. Mahmut Aydın ile sohbet…

Hafta sonu;  sanatçımız Orhan Gencebay, eşleri Sevim Emre hanım efendi  ve Samsun Üniversitesi rektörümüz prof. Dr. Mahmut Aydın, Saysiad başkanı av. Ayşe Üstünel  Dağdelen, Samkon genel başkanı Sezgin Gümüş  ile İstanbul’da güzel bir sohbet toplantısında bir araya geldik.  Dört saat boyunca, Samsun özelinden Türkiye üzerine fevkalade faydalı değerlendirmeler yapma fırsatı bulduk.

Sanatçımız Orhan Gencebay’ı dinleyince,  Samsun’un kültür derinliğini bir defa daha gördük.  Birçok sanatçının Samsun’dan çıkmış olmasının ve çıkmaya devam etmesinin tesadüf olmadığına da şahit olduk. “Malum Evliya Çelebi Seyahatnamesinin 11. Bölümünde belirttiğine göre, Fatih Sultan Mehmet  Han; fetih sonrasında, ilk yerleşimcileri Samsun Çarşamba ve Bafra bölgelerinden getirmiş ve Fatih- Çarşamba ve Beyoğlu-Tophane bölgelerine yerleştirerek İstanbul’un Türkleştirilmesine, Müslümanlaştırılmasına ilk adımı atmıştı.”  Böylece,  özde Samsun kültürü İstanbul’a taşınmış ve nüveyi, temeli oluşturmuştur.  

Orhan Gencebay anlatıyor

Orhan Gencebay, hatıralarını anlatırken gözleri pırıl pırıl oluyor. Annesi ev hanımı, babası Zeki bey Samsun’da bir kasap dükkanı işletiyordu. Ta çocukluğunda müzikle tanışmıştı. İnsan diyor, “sevdiği işi yaparsa asla yorulmaz, ben sevdiğim işi meslek olarak yaptığım için hiç yorulmak bilmiyorum.”  17 yaşında Orhan Kençebay adıyla enstrümantal bir plak yapmıştı.  Samsunspor, ilk kurulduğunda, renginin sarı-kırmızı olduğunu,  Orhan Gencebay’dan öğreniyoruz…

Samsun’daki kent müzesinde kendisine ait bir bölüm ayrıldığını ancak, fırsat bulup gerekli bilgileri aktaramadığını belirtirken; biz de ziyaretçilerin oldukça yüksek derecede bunu görmek istediklerini belirtiyoruz.  Yaptırdığı okul için öğrencilerle konuştuğunu ve onlara,  okulda ne olsun istersiniz? Sorusunu  sorduğunda;  kütüphanesi olsun, sıcak olsun (kalorifer olsun) , öğretmenleri olsun ve müdürü de Siz olun diye, cevaplar almış…

Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın’ı dinliyoruz

Prof.Dr. Mahmut Aydın hocam, Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocası gibi; bilge, cana yakın, kendinden emin kişiliği ile,  sohbeti,  aklımızın ucundan dahi geçmeyen derin noktaları taşıyor. İnsanlığın ve insanımızın kültür ve inanç kotlarını dinliyoruz. Dinledikçe haz alıyor ve aman kesilmesin, biraz daha devam etsin istiyoruz.  Mahmut hocamı dinledikçe, Samsun Üniversitesi’nin,  ne denli emin ellerde olduğunu  görüyor  ve mutluluğumuz kat be kat artıyor.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın Hocamdan aynı zamanda Samsun Üniversitesi’nin güzel bir tanıtımını dinliyoruz. Samsun Üniversitemizin, gerek mevcut konumunu ve gerekse geleceğe yönelik projelerini görünce,  yakın zamanda basamakları hızla yükseleceğine bütün samimiyetimiz ile inanıyoruz.

Saysiad başkanı  av. Ayşe Üstünel  Dağdelen ve Samkon genel başkanı Sezgin Gümüş’ün yerinde katkılarıyla zenginleşen sohbet, aynı zaman da  bir ufuk turu şeklinde gerçekleşmiş oldu. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık