loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

 • Dolar 6.465
 • Euro 7.1987
 • GR ALTIN 340.14
 • ÇEYREK 558.04

 • 30 Aralık 2019, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

SAYIN BAŞKAN, ÖNCE YAPTA SONRA YIKMAYI DÜŞÜNÜRSÜN.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, bundan dokuz ay önce çok iddialı projelerle göreve talip oldunuz. Bu kentin insanları da sizin bu vaatlerinizi dikkate olarak sizi göreve getirdi.

Ancak sizin bugüne kadar bırakın yapmayı, henüz başlattığınız tek bir projeniz bilinmiyor.

Ama göreve gelir gelmez belediye hizmetlerine getirdiğiniz aşırı zamlar tartışılırken, bu kez de durup dururken bir dizi yapıyı yıkma projesi ile gündeme geldiniz.

Sayın Başkan, yapmak zordur, yıkmak kolay… Bu kent zaten yıllardır yapılanları değil, yıkılanları veya yıkılacağı iddiaları ile binlerce insanı huzursuz eden projeleri tartışıyor.

Eğer amacınız henüz başlatamadığınız projelerinizi gözden kaçırmak ise, bunu başarmış sayılırsınız.

Ama bu kentin zar zor kazandığı değerleri yıkacağım diye işe başlarsanız, bu kentin bir insanı olarak benim soracağım aşağıda ki soruları da cevaplamanız gerekecektir.

Göreve başlar başlamaz yaptığınız atamalarla kafalarda ilk soru işaretlerini yarattınız. Genel Sekreterliğe Kocaeli’nden, Samulaş’ın başına Malatya’dan, SASKİ’ nin ve Zabıta ’nın başına Kocaeli’nden isimler getirdiniz. Onlarda geldikleri yerlerden yeğenlerini veya başka tanıdıklarını getirdiler. Sizde korumanızı daire başkanı, eşini de basın danışmanı yaptınız.

 • Sayın Başkan, Samsun’da ve kendi partinizde bu görevleri yapabilecek birikim ve niteliklerde insanlar mı yoktu?
 • Samsunlu insanlara güvenmediğiniz için mi başka kentlerden yönetici getirdiniz?
 • Yok, bunların hiç birisi değilse, sormak lazım Samsun’a ve Samsunluya karşı bir antipatiniz mi var?

Sayın Başkan, siz 2002’den bu yana tam 12 yıl Samsun Milletvekili ve bir dönem de bakanlık yapma onurunu yaşadınız.Şimdi size bir tablo sunuyor ve bunlar olurken siz ne yaptınız? Hangisinde Samsun ve Samsunluların yanında yer alarak hangi tavrı sergilediniz? Lütfen açıklar mısınız?

 • 2004 yılında kapsamı genişletilen “TEŞVİK YASASI’ na göre teşvik kapsamına alınan kentler o dönemin Başbakanı ve Maliye Bakanı tarafından Samsun’da açıklandı. Batıda Zonguldak’tan Doğuda Artvin’e, içeride Kastamonu’dan, Çorum, Tokat, Yozgat, Amasya, Sivas, Gümüşhane’ye kadar tüm Karadeniz bölgesi illeri alınırken sadece, evet sadece teşvik dışında kalan il sizin de vekili olduğu Samsun’du. Oysa siz ve tüm partili vekilleriniz açıklama öncesi,“Samsun Teşvik kapsamına alındı” Diye müjde vermekte birbirinizle yarışıyordunuz. Ama müjdeleriniz gerçekleşmeyince sizden hiçbir ses duymadık. Tüm kent bu karara isyan ederken ve TBMM’ de Samsun’u başka illerin vekilleri savunurken, sizler neredeydiniz?
 1. Teşvik olmadı ama Samsun’u “Cazibeli Kentler Projesi”kapsamına alıyoruz dendi. O da fiyasko ile sonuçlandı. Sizin yine sesinizi duymadık.
 2. Çarşamba Ovası kirli yatırımlarla katledilirken de en küçük itirazınız olmadı.
 3. Yine sizin vekillik dönemleriniz de çok sayıda genel müdürlük Samsun’dan kopartıldı. Siz de diğer vekillerimiz gibi sadece izlediniz.
 4. Bakan olmanız ile birlikte Samsunlular olarak çok umutlandık. Ama bakan olarak da Samsunlularda iz bırakacak bir yatırımınızı göremedik.

Bu örnekleri daha da artırmak istemiyorum. Sadece şunu soruyorum? Ne zaman bu kent için olumlu bir şey yaptığınızı göreceğiz?

                               ****************************

FUAR Projeniz;

Şimdi yıkacağınız yapılara ve onların yerine yapacağınızı söylediğiniz FUAR konusuna değinmek istiyorum.

Samsun’da yapılacak bir Fuar Projesine karşı çıkacak kimse olamaz. Ama burada soru şu? Ülkemizde ki ekonomik koşulların çok kötü olduğu, hatta tarihimizin en ağır krizinin yaşandığı bir dönemde yıkacaklarınızın yenilerini yapabilmek bir hayaldir. Bu şartlarda Valilik ve AKM’ ni nasıl yıkacaksınız?

Sayın Başkan, eğer mutlaka bir şeyleri yıkmak istiyorsanız, gücünüz yetiyorsa haklarında mahkemelerce yıkım kararı alınmış ve sürekli sumen altı edilen ruhsatları tartışmalı olan yapılardan başlamanız daha inandırıcı olacaktır.

Burada AKM’nin yıkımı için ayrıca bir şeyler söylemek istiyorum. 1980’li yıllarda Samsun’da birkültür merkezinin yapılması kaçınılmaz hale gelmişti. Çünkü Samsun’da sanatsal gösteriler ve konferansların yapılacağı tek bir salon yoktu.

Ama o zamanlar yeterli olmasa da Samsun’un siyasi bir gücü vardı. Samsunlu siyasetçilerinde çabası ile bu kültür merkezinin temeli 01.08.1987 de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mesut Yılmaz tarafından atılmış ama yeterli ödenek ayrılamaması sonucu inşaatın tamamlanması çok uzun yıllar almıştır.

O dönemlerde Başkanı olduğum SAM-SEV üyeleri olarakta bu Kültür Sarayının tamamlanması için büyük bir çaba harcadık. Hata dönemin Kültür ve Turizm Bakanını Samsun’a davet ederek toplantılar düzenlemiş ve inşaatın hızlandırılması için siyasilerin desteği sağlanmıştır. Bu Kültür Merkezi’nin projesi tartışılabilir ama kabul etmek gerekir ki, şu anda çok önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

Hemen her akşam dolu salonlarda sunulan sanatsal etkinlikler bir yana, başta devletin (Valiliğin) olmak üzere bir çok kuruluşun düzenlediği çok önemli toplantı ve konferanslara ev sahipliği yapmaktadır.

   Bu nedenlerle, bu salonu durup dururken yıkacağım diye yola çıkmanın mantıklı hiçbir açıklaması olamaz.

Sayın Başkan, inandırıcılığınızı daha da kaybetmek istemiyorsanız, önce bu kente bir şeyler kazandırınız. Örnek olarak;

Eğer Fuar yapma düşüncenizde samimi iseniz, size çok uygun bir yer önermek istiyorum. Sizden önceki Büyükşehir Belediye Başkanının döneminde eski Sanayi Sitesi ile Gülsan Sanayi Sitesi’nin bir başka yere kaldırılacağı şeklinde bir proje vardı.

Siz bu sitelerde ki işyeri sahiplerini mutlu olacakları ve huzur içinde çalışabilecekleri bir başka alanda yeni sanayi sitesini yapınız. Burada ki sorunu çözdükten sonra ortaya çıkacak devasa alana, hazır park haline getirilmiş Millet Bahçesi’ni de katarak Samsun’a yakışacak bir Fuar yapabilirsiniz. Bizlerde bu başarınızdan ötürü sizi ayakta alkışlarız.

Bu başarı, inanınız sizi Samsun tarihine altın harflerle geçirir.

Sonuç;

Sayın Başkan, lütfen önce bizleri bu kente güzel şeyler kazandıracağınıza inandırınız. Daha sonra da daha güzellerini yapmak kaydıyla AKM’ ni de, Valilik Binasını da, değerlerini de yıkabilirsiniz.

Ama ne olur,

Zaten işsizliğin Türkiye ortalamasının üzerine çıktığı, çiftçisinin tarımdan kopartıldığı, ekonomik sıkıntıların yaşandığı, işsizlerden-emeklilerden ve memurlardan oluşan Samsunluya yıkım sözleri ile umutsuzluk değil, yapacaklarınızla umut olunuz. Saygılarımla değerlendirmenize sunuyorum.

Güzel bir hafta dileğiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mustafa kaplan Mustafa kaplan 07.01.2020 18:30

Sevgili hocam Samsun büyükşehir belediye başkanının ne yaptığını zaten kimsenin bildiği yok belediye başkanının zaten Samsun'a yapacağı bir şey de yokCumhurbaşkanımızın yüzü suyu hürmetine biz bunu başkan seçtik ama tekrar seçilir mi Allah korusun gerekirse parti'yi bırakırız buna yine o yatmayız suya yaptığı zaman zaten kendi ipini çekti diğerlerini söylememe bile gerek yok siz çok güzel anlattınız teşekkür ederiz

yukarı çık