loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 13 Mayıs 2019, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

TEBRİKLER, SONUNDA BAŞARDINIZ.

Evet! Tebrikler, sonunda başardınız. Hem de iki şeyi başardınız. Bu başarıların ilki olumsuz, ikincisi ise olumlu sonuçlar verdi.

İlkinden başlamak gerekirse, ülkemizi yöneten ve ona omuz veren siyasi erk, sonunda iyi kötü işleyerek gelişim içinde olan demokrasimizi onarılması çok güç şekilde yaralarken, hepimiz için gerekli olan yargıyı da yerle bir etti. Ama daha da önemlisi, bunların sonucunda yitirdiğimiz güven duygusu, toplumsal birlikteliğimizi paramparça etti.

Üzücü olan, daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük iddiaları ile iktidara gelen siyasi iradenin, bu süre içerisinde FETÖ Çetesinin devletin içine dal budak salmasını gözden kaçırmasısonucu, bu ülkenin Genelkurmay Başkanı da dahil olmak üzere suçsuz yüzlerce asker, bilim adamı, gazeteci FETÖ’ nün düzmece belgeleri ile hapse atılmıştır.

FETÖ Çetesinin kalkıştığı darbe girişimi sonrası çetenin elebaşıları yanında, kandırılarak veya dinsel duygularının etkisinde kalarak bir şekilde bulaşan çok sayıda kamu görevlisi de mesleklerinden ihraç edilerek cezaevine konurken, çoluk çocukları perişan olmuştur.

Bu arada FETÖ uzantılarının devlet kadrolarından hala temizlenememiş olması ve FETÖCÜ olmakla suçlamanın bir silah gibi kullanılmasının yarattığı korku, başta yargı kesimi olmak üzere kamu kesiminde önemli görevlerde bulunanların üzerinde baskı oluşturmuş ve özgürce karar almalarını etkiler hale gelmiştir.

Tüm bu olaylar ve siyasi parti liderlerinin dahi tutuklanmakla tehdit edildiği ortam, bir korku toplumu yarattı.

İşte tüm bunlar sonunda, halkın büyük bir kesimi başta yargı olmak üzere siyasetçilere ve onların siyaset anlayışına güvenini yitirdi.

Toplum korkak, güvensiz ve başta geçim derdi olmak üzere yaşam kavgası ile baş başa kaldı.

Ne yazık ki sizlerin başardığı ilk şey, işte bu oldu.

                           ***********************************

VE İKİNCİ BAŞARI;

Toplumda yaratılan korku ve güvensizlik sorunu yanında döneme imza atan savurganlık ve yolsuzluk iddialarının soruşturulmaması, Sayıştay raporlarının işleme konulmaması, toplumda bugüne kadar olmadığı şekilde çok ciddi sorgulama dönemini başlatmıştır.

İşte bu sorgulamanın başlaması, dönemin klasiği haline gelen savurganlık ve yolsuzluklarıizleyen ve önemli bir kesimi açlık sınırında ciddi geçim sıkıntısı çeken toplum adına sevinilecek bir bütünleşmeyi sağlamıştır.

Güvenini yitirmiş ve korkusundan hiçbir haksızlığa tepki koyamayan toplum, bir anda korku duvarını aşmış ve tepkisini göstermeye ve son yerel seçimlerde sandıkta ortaya koymaya başlamıştır.

İşte bunu başardınız.

Bu bütünleşme sonucu, toplumun büyük bir kesimi tam demokrasive özgürlüklere sahip çıkma noktasında birleşmiştir.

Siyasi iradenin İstanbul Seçim sonuçlarına itirazının sadece İstanbulluların değil, tüm ülke insanlarının vicdanlarında yarattığı rahatsızlık, bu bütünleşmeyi ve ortak hareket etme tavrını daha da güçlendirmiştir.

Her şeyin iyi olmasını istemek ve beklemek yalnız İstanbulluların değil, ülkesini seven herkesin en doğal hakkıdır. Türk toplumu İstanbul Seçimleri odağında buluşmuştur.

Son aylarda yaşadıklarımız, uyuyan toplumun en azından büyük bir kısmını uyandırmıştır. Bu da toplumun bugünden sonra demokrasimize ve özgürlüklerimize daha çok sahip çıkacağını göstermiştir.

Bu değişim, her şeyin daha iyiye gideceğine olan inancımı giderek daha da güçlendirmektedir.

Umut, her sorunun çözümünün anahtarıdır.

Güzel günler görmek dileğiyle, iyi haftalar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık