loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8768
  • Euro 6.6026
  • GR ALTIN 253.39
  • ÇEYREK 414.29

  • 11 Kasım 2018, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI: YÜRÜTME-2

Cumhurbaşkanının Cezai Sorumluğu:

Bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilir. TBMM önergeyi en geç bir ay içinde görüşür ve üye tam sayının 3/ 5’inin gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilir. Soruşturma açılması halinde meclisteki partilerin güçleri oranında kurulan on beş kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılır. Komisyon raporunu 2 (+2) ay içinde Meclis Başkanlığına sunar. Rapor verildiği tarihten itibaren on gün içinde dağıtılır ve on gün içinde Genel Kurul’da görüşülür. TBMM’nin üye tamsayısının 2/3’ ünün gizli oyuyla Yüce Divan’a sevk edilir. Yüce Divan 3 (+3) ay içinde yargılamayı tamamlar.

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve Bakanlar:

Cumhurbaşkanı makamı herhangi bir nedenle boşalırsa kırkbeş gün içinde seçim yapılır. Yenisi seçilene kadar ya da Cumhurbaşkanının hastalık ve yurtdışına çıkma hallerinde Cumhurbaşkanı yardımcısı, Cumhurbaşkanlığına vekâlet eder. 2017 değişikliği ile cumhurbaşkanlığı sekreterliği kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra milletvekilliği seçilme yeterliliğine sahip kişiler arasından bir veya daha fazla kişi cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan olarak atanabilir. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar Cumhurbaşkanına karşı sorumludur.

Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı, merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenir.

Genel seçime bir yıl ya da az bir süre kalmışsa TBMM seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır. Genel seçime bir yıldan fazla süre kalmışsa Cumhurbaşkanı, TBMM seçimine kadar görevine devam eder ve bu görev ikinci dönemde süreden sayılmaz.

Devlet Denetleme Kurulu:

Yönetimin hukuka uygunluğunun, düzenli ve verimli çalışması ve geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanına bağlı olarak kurulmuştur. Cumhurbaşkanının talebi üzerine tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, sermayenin yarısından fazlasına bu kurum ve kuruluşların katıldığı her türlü kuruluşta; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında; her türlü işçi ve işveren kuruluşlarında; kamuya yararlı dernek ve vakıflarda her türlü idari soruşturma, inceleme, araştırma ve denetleme yapar.

Yargı alanı Devlet Denetleme Kurulu’nun görev alanının dışındadır.

DDK başkan ve üyeleri Cumhurbaşkanınca atanır. Kurulun işleyişi, üyelerin görev süresi ve diğer özlük işleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık