loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.776
  • Euro 7.5769
  • GR ALTIN 378.94
  • ÇEYREK 621.88

  • 09 Şubat 2020, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

ENGELLİ AYLIĞI ve EVDE BAKIM YARDIMI

Kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük, hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilere, 65 Yaş Aylığı adı altında maaş bağlanmaktadır. Aynı zamanda muhtaç durumdaki engellilere ve engelli yakınlarına da 2022 sayılı Kanun gereği maaş verilmektedir. 2022 Aylığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bir hizmet olup, bu aylıkların ise engeli bulunan kişinin, yetkili hastaneler tarafından belgelendirilen engel oranına göre değişmektedir.65 aylığı, evde bakım yardımıveya engelli aylığı alınabilmesi için başvurular ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

Engelli Aylığı:Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gitmeleri gerekmektedir. Sağlık kurulu raporları için ücret alınmamaktadır.

Engelli aylığı ve evde bakım yardımı, engellilerin yoksulluğa düşmesini önlemek ve engellilere yönelik bakım hizmetleri masraflarının karşılanmasını amaçlamaktadır.

Sağlık kurulu raporuyla en az @engelli olduğu tespit edilenkişiler engelli aylığına başvurabilir. Engelli aylığı sakatlık oranına göre değişmektedir. Engelli aylığına başvuracak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Gelir veya aylık alanlar ile sigortalı çalışanlar engelli aylık alamaz. Ayrıca nafaka bağlanmış olanlar da engelli aylığı alamamaktadır.

Yukarıdaki şartların dışında kişinin engelli aylığı alabilmesi için aylık gelir sınırına da bakılmaktadır. Engelli aylığına başvuran kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu sınır 2020 yılı için 701,32 TL’dir.

2020 yılında asgari ücrete yapılan zammın ardından 2022 engelli maaşlarına da zam geldi. 2020 yılında yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 509 liradan 536, yüzde 70 üstü engeli olanların da 763 liradan 804 liraya çıktı.

Evde Bakım Yardımı:Engellilerin gündelik bakım hizmetlerinin genellikle kendi evlerinde ve bir akrabaları tarafından gerçekleştirildiği düşünüldüğünde bakım hizmetini gerçekleştiren kişiye evde bakım yardımı yapılmaktadır.

Engelliye bakan kişinin evde bakım yardımı alabilmesi için ilk şart, engellinin en az P oranında sakat olduğunun raporlandırılması, ağır engelli ibaresinin yazılması ve bakıma muhtaç olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. P’den daha düşük bir engellilik halinde evde bakım yardımı yapılmaz.

Evde bakım yardımı alınabilmesi için engelliyle bakan kişinin arasında akrabalık ilişkisinin bulunması gerekmektedir. Bu çerçevede üvey akrabalar da evde bakım yardımı alabilmektedir. Aynı zamanda engellinin kendisine bakan kişiyle aynı adreste oturması da şarttır. Ancak aynı adreste akrabanın bulunmaması veya engellinin ya da yasal temsilcisinin bir merkezde bakım hizmeti almayı istememesi halinde yakın yerde ikamet eden bir akraba da evde bakım yardımı alabilmektedir. 

Evde bakım maaşı yardımı almak için gerekli olan şartlardan birisi olan 2020 Hane başında kişi başına düşen gelirin 1402,66 TL’yi geçmemesi lazımdır. 2020 yılı ilk yarısı için evde bakım yardımı 1460,61 TL oldu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ufuk SOLMAZ Ufuk SOLMAZ 09.02.2020 17:58

Son derece günümüz koşullarına göre güncel yazılar yazmanız gayet memnuniyet duyulmasına neden olmaktadır. Sosyal içerikli 65 yaş üstü ve sakatlar ile ilgili yazınız da ilgi çekici ve güncel bir konudur. Teşekkür ediyorum Tahsin ÇAYIROĞLU

yukarı çık