loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 13 Ocak 2020, Pazartesi 10:00
CEMİLCİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

SANTRAL SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİL!

Samsun Çarşamba’da yurttaşlar ilçede inşaatı devam eden biyokütle enerji santralinin ve bu gibi benzeri yatırımların dünyanın en verimli topraklarından birinde yapılmasını istemiyorlar.

Şikayetlerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de ilettiler.

CİMER’den verilen yanıt karşısında şaşırdılar.

CİMER, biyokütle enerji santrali imar planının Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nce ‘insan sağlığını etkilemeyecek ve çevre kirliliğine yol açmaması için her türlü önlemin alınması koşuluyla’ onandığını ve uygulama imar planı herhangi bir itiraz olmaksızın kesinleşerek yürürlüğe girdiğini bildirdi.

İnşaatı büyük tepkilere yol açan Çarşamba’da inşaatına başlanan biyokütle enerji santralini istemeyen yurttaşlar CİMER’eşöye başvurdu:

“Samsun'un Çarşamba ilçesinde, yasal izinleri alınmadan inşaatı devam eden, biyokütle enerji santralinin ve bu gibi benzeri zararlı yatırımların dünyanın en verimli topraklarından birinde yapılmasını istemiyoruz. Gereğinin ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) biyokütle enerji santralini istemeyen yurttaşlara Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Çarşamba Belediyesi’nden aldığı bilgiler doğrultusunda şu yanıtı verdi:

“CİMER dilekçesi ile; Samsun İli, Çarşamba İlçesi, Eğercili Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, Biyokütle Enerji Santralinin yapılmaması talebi ile ilgili gerekli incelemenin yapılarak sonucundan bilgi verilmesi istenilmektedir.

Samsun İli Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi tapuda kayıtlı 934 nolu parselin bulunduğu alana ilişkin; imar planı yapılmadan önce tüm kurumlarından uygun görüşler alınmış olup, biyokütle enerji tesisi kullanım alanı oluşturulmasına ilişkin Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.07.2019 tarih ve 15/222 sayılı kararıyla insan sağlığını etkilemeyecek ve çevre kirliliğine (hava, toprak, su….) yol açmaması için her türlü önlemin alınması koşuluyla kabul edilen 1/5000 ölçekli nazım imar planı kesinleşerek yürürlüğe girmiştir.

Daha sonra Çarşamba Belediye Meclisinin 05.09.2019 tarih ve 54 sayılı kararı ile biyokütle enerji tesisi kullanım alanı oluşturulmasına ilişkin uygulama imar planı yapılmış olup, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinin 15.10.2019 tarih ve 22/328 sayılı kararı ile 5216 sayılı yasanın 14.maddesi uyarınca ‘insan sağlığını etkilemeyecek ve çevre kirliliğine (hava, toprak, su….) yol açmaması için her türlü önlemin alınması koşuluyla’ onanmış ve uygulama imar planı herhangi bir itiraz olmaksızın kesinleşerek yürürlüğe girmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık