loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9448
  • Euro 6.5556
  • GR ALTIN 300.46
  • ÇEYREK 491.25

  • 15 Temmuz 2019, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

ÇATALÇAM-TAFLAN SAHİL YOLUNDA Kİ ÖLÜMLÜ KAZALAR KAZA DEĞİL, CİNAYETTİR.

Değerli okuyucularım, yazıma böylesine ürkütücü bir başlıkla başlamamın nedeni, çaresiz kalışın sonucu olarak dikkatleri çekmek içindir.

Üzülerek söylemek gerekirse, çok sayıda insanımızı kaybettiğimiz trafik kazaları artık ülkemizin kaderi haline gelmiştir.

Trafik kazalarını önlemek için cezaları artırmak ve trafik eğitimini hem okullarda hem de sokaklarda uygulamalı hale getirmek ne kadar gerekli ise, bir o kadar önemli diğer şeyde yol yaparken ölümlü kazalara neden olacak fiziki hatalar yapmamaktır.

Konuya girmeden önce, söz ettiğim ve Atakum’da ki Menderes Bulvarı’nın devamı olarak Ondokuzmayıs İlçemizdeki Kuş Cenneti’ne ulaşımı kolaylaştırmak için Türkiye’nin en güzel kumsalı üzerine kayalar dökülerek, kumsalın daraldığı yerlerde denizi kayalarla doldurarak açılan yolun, hikayesini hatırlatmak istiyorum.

Kuş Cenneti’ne kadar uzanacak ve hiçbir haklı gerekçesi olmayan, tam tersine koruma altında ki Kuş Cenneti’ne zarar verecek bu yol, hiçbir yasa ve uyarı dinlemeyen “Ben yaptım oldu” anlayışı ile üç yıl önce yapıldı.

Sivil toplum kuruluşların tüm uyarılarına rağmen, o dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ı ikna etmek mümkün olmadı. Bunun üzerine, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Sayın İshak Memişoğlu, Odası adına bir dizi yasal işlem başlattı ve sonunda Danıştay kararı ile bu yolun yasal dayanağı olmadığı kesinleşti.

Bu kararın çıkması ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı,bu yolu trafiğe kapatmak yerine, belirli yerlerine “Araç trafiğine kapalıdır” tabelaları asarak sözüm ona kendisini sorumluluktan kurtarmaya çalıştı.

Hiçbir güvenlik önlemi alınmamış, ışıklandırması yetersiz, yaya banketi bulunmayan, iki tarafın da derin şarampol olan yolun açılması ile birlikte burası geceleri trafik magandalarının gezinti alanı oldu.

O yöre insanlarının sürekli yaptığı şikayetler dikkate alınmadı. O yörede oturan yazlıkçılar korkularından yavaş gidilsin diye yola beton tümsekler yaptı.

Telekom veya PTT yer altıkablo döşemesi sonrası, bu yolun üzerine seyir halinde ki araçlar için büyük tehlike oluşturacak şekilde yoldan daha yüksekte kalan rögar kapakları koydu.

Taşıdığı tüm sakıncalı durumlara rağmen kesin bir şekilde araçların geçişine yasaklanmamış olan bu yol, akşam saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar magandaların bira şişeleri ile tur attığı, yürüyüş yapan, bisiklete binen çocukların ve kadınların can güvenliğininkalmadığı bir korku yolu haline geldi.

Nitekim üç gece önce bir dostumu ziyaretten Taflan’da ki yazlığımıza dönerken bu yolu kullandım. Süratle gelen geçen araçların yan yana zor geçişini, bisiklete binenlerin ve yayaların araçları görünce kendilerini yolun dışına atışını bir kez daha görünce, eşime “Korkarım bu yol çok can yakacak” diye endişemi belirttim.

Ne yazık ki, bir akşam sonra korktuğum oldu. Onbeş yaşında bir çocuğun kullandığı ve içinde arkadaşı dört küçük çocuğun bulunduğu araç sürat nedeniyle ya yoldaki sürat kesici tümseklere veya rögar kapaklarından birisine çarpıp takla attı.

Araçta bulunan bir çocuğumuz canını kaybederken, diğerlerinin ikisi yoğun bakımda olmak üzere tedavi görmektedir. Umarım yaralı çocuklarımız kısa sürede sağlığına kavuşur.

Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin, Samsun Büyükşehir BelediyeBaşkanlığına 01.08.2018 tarihinde yazdığı ve cevap alamadığı yazısında bu tehlikenin altını çizmiş. Şimdi size bu yazıdan alıntılar sunmak istiyorum. Aynı yazı Samsun Valiliğine de gönderilmiştir.

 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA (SAMSUN VALİLİĞİ)

02-08-2018

Sayı: 2018-288

Samsun İli Atakum İlçesi hudutları dahilinde bulunan Marinadan (Kurupelit) başlayarak Kuş cennetine kadar olan alanda yapımına başlanmış olan sahil yolu inşaatı, Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından yargıya taşınmış ve inşaatın durdurulması ve işlemin iptali istenmiştir.

Gelinen aşamada Danıştay 6. Daire Başkanlığı, anılan bölge için  yapılan imar planı değişikliklerinin yaya yolu planlamasına ilişkin ise de, anılan yolun 20 metre genişliğinde belirlenmesi, sahil şeridi boyunca kesintisiz oluşu,fiilen beton satıh kaplaması yapılması dikkate alındığında yaya yolu standartlarının oldukça üstünde olduğu ve bu haliyle söz konusu yolun taşıt yolu olduğu açıktır.

Mevzuat hükümleri uyarınca, sahil şeridinin birinci bölümünde taşıt yollarının açılması olası değildir.Anılan yol ise, bazen kıyı kenar çizgisinin dışında, bazen kıyı kenar çizgisi ile Karadeniz arasında ve bazen de denize bitişik olarak planlanmıştır. Bu kısımlarda taşıt yolu yapılması bir yana, yaya yolu olarak planlaması dahi mümkün değildir." diyerek, yapılan planı geçerli bulan Samsun 2. İdare mahkemesi kararının bozulmasına karar vermiştir.

Buradan da anlaşılacağı üzere belediyenizce Sahil Düzenleme Çalışmaları adı altında yürütülen çalışmanın, gerçekte sahil yolu çalışmaları olduğu Danıştay 6. Daire tarafından hükme bağlanmıştır.

İnşaat halinde olmasına rağmen planlama güzergahının araç yolu olarak kullanıldığı ve belediyenizce bu durumu ortadan kaldıracak herhangibir önlem alınmadığı yöre halkının şikayetlerinden anlaşılmaktadır.

Yolun trafiğe açık halde bulundurulmasına olanak tanıyan Samsun Büyükşehir Belediyesinin oluşabilecek kazalar ve hak mahrumiyetlerinden sorumlu olacağı gerçeğinden hareketle, bölge halkının can güvenliği, bölgenin kullanma amacı olan yazlıkların amacına uygun olarak huzurunu temin ve diğer oluşabilecek olumsuz unsurların engellenmesi için anılan yolun trafiğe kapanması için gerekli önlemlerin temin edilmesi, bölgenin kıyı kanununa uygun şekilde kullanılmasının temini gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.

Mimar İshak Memişoğlu

Mimarlar Odası Samsun

Şube Başkanı

Bu uyarı yazısına rağmen yolun trafiğe kesin olarak kapatılmayıp yasa dışı olarak kullanıma açık bırakılması,sonunda can almıştır.

Bu yolun 150-200 metre iç tarafında sahile paralel giden bir yol mevcut olup, bu yoldan da 200 metre aralıklarla denize çıkan dikey sokaklar mevcuttur. Dolayısı ile sahile ulaşmak son derece kolaydır.

Bu nedenlerle Mimarlar Odası’nın gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyor ve bu yolun kapatılmaması halinde, bugünden sonra bu yolda olabilecek trafik kazalarında ki can kayıplarının nedeni kaza değil, cinayet olacaktır. Bunun tek sorumlusu da Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı olacaktır.

BAŞKA CAN KAYIPLARI YAŞATMAMAK İÇİN LÜTFEN! BU YOLU ACİLEN ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATINIZ.

Tüm sorumluların gerekli duyarlılığı göstermesi dileğiyle, iyi haftalar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık