loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.5817
  • Euro 7.269
  • GR ALTIN 343.62
  • ÇEYREK 563.75

  • 12 Kasım 2019, Salı 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

SAYIN SEÇİLMİŞ YETKİLİLER! ÇARŞAMBA OVASI VE SAMSUN İLE SORUNUNUZ NE? LÜTFEN AÇIKLAYINIZ…

Samsun ciddi sorunlar yaşayan bir kent haline geldi. Önceki yıllarda kendi sorunlarını iç bünyesinde zorlukla da olsa çözebilen bir kentti. Ancak son yirmi yılda yaşadığı sorunlar ile çözümsüzlüğe mahkûm edildi.

Bu kente yaşayan ve bu kentte yaşamayı sürdürmek isteyen Samsun sevdalılarının inadına öyle yanlışlar yapılıyor ki, bizler çocuklarımıza ve torunlarımıza yaşayabilecekleri bir kent bırakamayacak olmanın korkusunu yaşıyoruz.

Bu kenti seven ve bu kente gönülden bağlı olanlariçin göz ardı edilecek bir korku değildir bu. Ne yazık ki bu kent sevdalılarına bu korkuyu yaşatanlar, bizlerin oyu ile seçilmiş kent yöneticileri ve Samsun Milletvekilleridir.

Üzülerek söylemek gerekirse, geçmişin bölge lideri kent uğradığı haksızlıklarla tüm bölge kentleri ile yarışamaz hale düşürülmüştür.

Üç haftadır bu konuyu işleyen yazılarla konuyu gündeme taşımaya çalışıyorum ama gördüğüm kadarı ile kimsenin bu sorumluluktan payına düşeni üstlenmediği gibi çok umurlarında da değil.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Samsun gündemine düşen yeni bir müjde, bana bu satırları bir kez daha yazmaya mecbur etti.

Bu köşeden bir kez daha sesleniyorum;

Sayın seçilmişler,

Samsunlular sizleri bu kenti çok daha güzel günlere taşısın ve umutlarını artıracak işler yapsın diye oy seçti.

Bu kentin artık oyalayıcı müjdelere değil, gerçek ve inandırıcı projelere ihtiyacı var. Tersane yapılıyor yalanları ile binlerce insanın iş umutları ile dalga geçildi.

Bu kent, bir zamanlar da günlerce “Teşvik Yasasıkapsamına alındı, alınıyor” müjdeleri kandırıldı. SonuçtaKaradeniz Bölgesi’nin tüm illeri Teşvik Yasası kapsamına alınırken, sadece Samsun dışarıda bırakıldı.

Bunun anlamı, “Samsun yatırım yapmak için uygun yer değildir.” Demekti.

Nitekim komşu illere sağlanan yatırım kolaylıklarını ve ayrıcalıklarını gören hiçbir yatırımcının gerek yatırımını yaparken ve gerekse ürettiklerini satarken karşılaşacağı haksız rekabet ortamını göre göre Samsun’a yatırım yapması düşünülemezdi. Öyle de oldu. Yatırımcılar komşu illere kaydı.

Yeni yatırımların yapılamadığı Samsun’da ki mevcut sınırlı sayıda ki tesislerde özelleştirme adı adında yok edildi.

Samsun’un elinde tek şansı kalmıştı. Ülkemizin en verimli iki ovası Samsun için kurtarıcı olabilirdi.

Ne var ki, başta tütün ve şekerpancarı olmak üzere çeşitli tarım ekimine getirilen sınırlamalarla tarım köylüsüne, adeta “siz, tarım da yapmayın” Dendi.

Bu konuyu hemen her yazımda vurgulamamın nedeni, “Samsun’a bu kadar kötülük neden yapıldı?” Sorusuna cevap bulabilmek içindi.

ŞİMDİ SORUYORUM. ACABA TÜM BUNLAR, YÖRE KÖYLÜSÜNÜ TOPRAĞINA KÜSTÜREREK ELİNDEN ALINACAK TARIM ALANLARI ÜZERİNDE YAPILACAK KİRLİ YATIRIMLARA ZEMİN HAZIRLAMAK İÇİN Mİ YAPILDI?

Ne yazık ki, bugün Samsun’un karşı karşıya kaldığı oldu bittiler bu kuşkuyu doğrular niteliktedir.

Samsun’un Teşvik Yasası dışında bırakıldığı 2004 yılından bu yana geçen onbeş yılda Çarşamba Ovası’nda olanlara bakınca, neden Samsun? Neden Çarşamba Ovası? Soruları bu kent adına seçilen siyasetçilerin cevaplaması gereken sorulardır.

Gelinen bu nokta da Sayın Siyasetçilerimizin susma hakkı yoktur.

Diğer illerin kentlerine yapılmasına izin vermediği kanser vakalarını artıracak zehir kusan Mobil SantralinSamsun Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından Çarşamba Ovasına davet edilmesi ile bu ova bir an da kirli enerji yatırımları için cazibe merkezi haline geldi.

Her geçen gün bir yenisinin geldiği bu kirli yatırımcılara sahip çıkan siyasetçilere şu soruyu da sormak istiyorum.

BU OVANIN GÖZDEN ÇIKARTILMASI BİR PROJE MİYDİ?

Eğer bunlar gerçekten insan sağlığına ve doğaya zararlı değil ise,bu yatırımlar neden davul zurna çalarak duyurulmadı,neden Samsun Halkından saklandı? NEDEN?

Yatırımların yapılacağı araziler neden gizli saklı alındı?

Verimli topraklarımızı yok edecek bu kötülük Samsunlulara ve Ülkemize neden yapıldı?

                                       *******************************

Bunlar yetmiyormuş gibi bu kez de bu ovaya yeni bir organize sanayi bölgesi kurulacağı müjde gibi sunuluyor.

  • Özel yasasına rağmen yatırım yapılmadan boş tutulan arsaların ellerinden alınıp yatırım yapılacaklara verilmesi işleminin dahi yapılamadığı Samsun Organize Sanayi Bölgesi yatırımcı beklerken,
  • Kavak, Havza ve Bafra Organize Sanayi Bölgelerinin doldurulamadığı bir dönemde Çarşamba Ovası’na yeni bir Organize Sanayi Bölgesi yapma işgüzarlığının amacı nedir?

Bu kenti yöneten ve Samsun adına Milletvekilliği yapan birisi çıksın ve gerçek amacın ne olduğunu Samsun Halkına açıklasın.

Nedir bu Çarşamba Ovası’nın suçu? Nedir bu ovayı yok etme çabaları?

Yazıktır, günahtır. Tarih, vebali çok büyük yanlışları af etmeyecektir.

İyi haftalar dileğiyle...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık