loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4843
  • Euro 9.0427
  • GR ALTIN 441.99
  • ÇEYREK 725.66

  • 07 Eylül 2019, Cumartesi 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Her şeyi 'Hiç!' ettiniz. Biraz 'Edeb Yahu!'

Fuzuliyat (Gereksizlik), faydasız şey anlamına gelmektedir. Bizim edebiyat tarihimizde mahlası Fuzuli olan büyük bir de şairimiz bulunmaktadır.

Şair Fuzulinin adı Mehmettir. Kendisi aslen bir Azerbaycan Türk’üdür. Babası Hile müftüsü olan Mustafa Efendinin oğludur. Çocukluk yıllarını Irak Akkoyunlu devleti zamanlarında, gençlik yıllarını Safevi devletinin hükmettiği Şah ismail zamanında olgunluk çağını ise Osmanlı hâkimiyeti sıralarında Bağdat’ta geçirmiştir. Kendisi ‘Boş boğaz ve luzumsuz' anlamına gelen Fuzuli Mahlasını, diğer şairlerle karıştırılmamak için isteyerek almıştır.

Ancak, bizim bugün burada Fuzuliyat kelimesi ile anlatmak istediğimiz şey, şair Fuzuli değildir. Materyalizmin ve emperyalizmin en büyük saldırı aracı olan dedikodu, gıybet, iftira gibi işlerle boşa vakit geçirme anlamına gelen (Fuzuliyat) çeşididir.

Beni candan usandırdı, cefadan yar usanmaz mı?

Felekler yandı ahımdan, muradım şem'i yanmaz mı?

(Beni Candan Usandırdı, Fuzuli)

İnsanları artık ne günah, ne ayıp, nede hukuk durdurabiliyor. İnsanlar için tek bir şey: (menfaat kavramı) var. Bu insanlar için, ne din, ne ahlak, ne hak ve hukuk artık bir şey ifade etmiyor. Edebiyat ve sanat, eğlence biçimi olmaktan çoktan çıkmış. Abdulhak Şinasi Hisar ve Ahmed Hamdi Tanpınar gibi büyük muharrirler (yazarlar), günümüzde bu insanların okuyup anlayabileceği yazarlar içinde değiller artık. Türk Edebiyatının bu iki şaheser ismi ve yazarı, sanki Arapça yazı kaleme almış bilinmeyen kişiler olmuşlar.

Emperyalizm, İslam coğrafyasına yine tek taraflı ve şiddetli saldırılarda bulunmaktadır. Materyalizmin sahih nesebli çocuğu emperyalizmin, İslam coğrafyasına ve insanlara bu seferki acımasız saldırısı Fuzuliyat şeklinde olmaktadır.

İnsanlar için eğlence biçimi fuzuliyat ve malayani (boş, faydasız, anlamsız işler) olmuştur. Dedikodu, fuziliyat tarafından işgal edilmiş beyinler, sabahtan akşama kadar kahve ve kafetarya köşelerinde ve internet adı verilen oyuncakla vakit geçirme telaşındadır.

Yediden yetmişyediye, tek zaman geçirme aracı internet adı verilen bu bilgi çöplüğü, materyalizmin çok güzel kullandığı işgal aracına dönmüş bulunmaktadır.

ABD ve batı, dünya gençliğini bu sihirli oyuncağı ile topyekün teslim almış ve işgal etmiş bulunmaktadır. Gençler, internet teknolojisini tek bir amaçla kullanmakta ve fuzuliyat tarafından işgal edilmiş bulunmaktadır.

Bir yerde insanlar gereksiz bir şekilde çok konuşuyorsa ve insanların yapacak işleri yoksa orda var olan şey fuzuliyat ve (anlamsız şeyler) malayanidir. Herkesin her şeyi bildiği ancak hiçbir kimsenin bir şey yapmadığı tek uğraşı fuzuliyattır.

Fuzuliyat, insan aklının ve ruhunun rahatsızlık halini aldığı şekildir.

Böyle oldu-

Bıçaklar yağıyor gökten

Beden öne doğru koşuyor, ruh sürükleniyor ardından

(Maddenin Haritalarında ilerleyen Şehvet, Adonis)

Her materyalistin, acımasız bir emperyalist emeli mutlaka vardır. O da sömürü, haksız kazanç, israf ve lüksdür.

Emperyalistler, insanların yedikleri temel gıdalarla oynamakta, insanların yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmekte, şahıslar daha fazla sokağa çağrılmakta ve aile müessesesi yıpratılmaktadır. Fuziliyat, günümüz insanına en büyük eğlence biçimi olarak takdim edilmektedir.

Nerde saklayacağım henüz

Ölmemiş bayramlarımı?

Nasıl özgürleştireyim dilin kafeslerinde feryat eden kanatlarımı

(Maddenin Haritalarında ilerleyen Şehvet, Adonis)

Kur’an-ı Kerim, ilk sahifelerinde gerçek bir müminin vasıflarından bahsetmekte, hemen akabinde ise münafıkları tarif etmektedir. Mü’minlere, münafıklardan uzak durmaları için uyarılarda bulunmaktadır. Zannedersem, Kur’an’ı Kerim’de gerçek mü’minlerin imtihanının münafıklar ile olacağı esası önemle vurgulanmaktadır.

Kur’an-ı Kerim mü’minlere, kulaklarını ve gözlerini sakınmaları uyursında bulunmaktadır. Zira önce kulak ve sonrasında göz Fuziliyatın insan ruhu ve kalbine giriş kapılarıdır.

Enterasan bir şey, bakara süresinin 27. Ayeti Kerimesinde: 'Onlar ki, iyice pekiştirdikten sonra Allah’a verdikleri sözden dönerler, Allah’ın birleştirilmesini emrettiğini ayırırlar. Yeryüzünde fesad çıkarırlar. İşte sonunda zararlı çıkacak olanlarda bunlardır.' demektedir.

Diyanet işleri başkanlığının hazırladığı mealde, bu ayeti kerimede fesat çıkarıcı insanların üç önemli özelliğinden bahsedildiği vurgulandıktan sonra, 'Allah’ın birleştirilmesini istediği işleri ayırırlar' ayeti ile 'çevreyi kirletme' yorumunda bulunulmakta ve çevreyi kirleten insanlara Kur’an'daki münafıklık vasfı sebebiyle, dikkat çekilmektedir. Bu yorum bizim dikkatimizi çekmiş ve şaşırtmıştır.

Yere tüküren, yere sigara atan, içtiği kola ve içki şişelerini yol kenarlarına fırlatıp atan ve bizim toplumda beraber yaşamak zorunda olduğumuz insanlar, zannedersem bu kapsamda değiller. Piknik yerlerinde ve deniz kenarlarında çitlediği çekirdek kabuklarını yere atanlar, zannedersem bizim birlikte yaşamak zorunda olduğumuz ülkemizin çocukları değil. Konuk ülkelerin vatandaşları olsa gerek!

Yani, Fuzuliyat çocukları.

Bu ‘nevi Fuzuliyat ile uğraşanlara' söyleyebileceğimiz Kökünü Türk tarihinden almış tek bir cümle var.

Her şeyi 'Hiç' ! Ettiniz.

'Ah' ! Yeter artık!

'Biraz Edeb Yahu!' 

Herkese selam ve sevgilerimle…

Not: İki gün önce vefat eden yeğeni sebebi ile değerli dostum ve arkadaşım ve Canik Eski Belediye Başkanı Osman Genc’e ve tüm Genç ailesine sabır, vefat eden kardeşimize ise Yüce Allah ‘tan rahmet niyaz ederim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık