loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8097
  • Euro 6.6033
  • GR ALTIN 262.68
  • ÇEYREK 429.47

  • 05 Aralık 2018, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

AKADEMİK DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ- ENGELLERİ KALDIR!

3 Aralık Pazartesi Engelliler günüydü. Akademik Düşünce Enstitüsü Derneği “engelleri kaldır” adını verdiği bir panel düzenledi. Panel Samsun Öğretmenevi’nde yapıldı. Panelistler ise Samsun Engelliler Federasyon Başkanı Sayın Mehmet Akbulut, Karadeniz Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Sayın Davut Gökmen, Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şube Başkanı Sayın Aynur Yiğit ve Samsun Görme Engelliler Spor Kulübü Genel Sekreteri Sayın Ufuk Gürbüz bey’di. Panel, panelistlerin sunumu ile gerçekleştirildi. Panele izleyici olarak siyasi  parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.

Açış konuşmasını yapan Akademik Düşünce Enstitüsü Derneği Başkanı Sayın Metin Öz “Türkiye genelinde 25 il ve Azerbaycan’da bir cemiyet oluşturduk. İnternet sitemizde 60 araştırmacı ve 8 akademisyen iki dilde bilimsel makaleler yayınlamaktadır” dedi. Sayın Öz Enstitünün faaliyet alanları ve çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Organizasyon komite başkanı Sayın Yüksel Gürbüz “ görme engelli bir babanın yaşadıkları zorlukları yaşayarak gördüm. Engellilerimiz en iyi görebilen, en iyi duyabilen, en iyi koşabilen ve en iyi düşünebilen insandır” diyerek farklı bir bakış açısı getirdi.

Panel moderatörü Sayın Kaan Akman ise güzel bir konuşma ile hazirunu bilgilendirdi.  Sayın Akman konuşmasında Avrupa’dan örnekler verdi ve konuşmasını iki başlık altında özetleyerek “ Avrupa yerel yönetimler kongresinde imzaya açılan şart kentler herkesin her yere ulaşabileceği şekilde tasarlanmalıdır ve diğer önemli bir madde de engellilere aşırı korumacı ve himaye edici gibi değil onlara bu toplumun eşit yurttaşları gibi davranıp onları toplumla kaynaştırmak gerekir.Bunun için engelli derneklerine büyük görev düşmektedir” diyerek konunun önemine dikkat çekti. Sayın Ufuk Gürbüz ise engellilerin tarihte yaşadıkları sorunlar ve bugünkü durumları konusunda bir sunum yaptı. Sayın Aynur Yiğit ise engellilerin engelli oluş nedenleri ve ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi ve “öncelikle engellilerin ailelerinin eğitilmesi gerekir.  Aileler engelli çocuklarına eğitim konusunda imkanları ölçüsünde yardımcı olmaları gerekir. Bazı aileler çocuklarından utanıyor ve onları gizliyor. Kırsalda ulaşılamayan çok engelli insanımız var” dedi.

Sayın Mehmet Akbulut ise “ Türkiye’de engelli nüfus   bu oran Samsun’da ün üzerinde, 19 Mayıs Üniversitesinde ise 180 engelli öğrenci var. Bu durumu öğrendiğimde çok üzüldüm” dedi ve sunumunu yaptı. Sayın Davut Gökmen ise devletin sağladığı imkanlardan bahsetmeden önce “ bizler bu kentin engelli çocukları olarak 25-30 yıl önce kentin varoşlarından sokaklara, caddelere ve şehrin merkezine koştuk. Kimimiz memur, kimimiz işçi, kimimiz simitçi ve kimimiz boyacı olduk ancak hayatın bizden ibaret olmadığını, bizim gibi bizden başkalarının da olduğunu gördük. Ve o zaman bizim gibi hayata tutunanlar hayata tutunamayan engellileri hayata dair etmeye çalıştık” dedi ve sunumunu gerçekleştirdi. Panel soru cevap ile sona erdi. Akademik Düşünce Enstitüsü Derneği Başkan ve yöneticilerine çıktıkları bu millete faydalı olma yolunda başarılar diliyoruz. İlk faaliyet olarak seçilen “engelleri kaldır yoksa bir gün kaldırmadığın o engellere sen de takılabilirsin” konu ile sosyal bir soruna dikkat çektiler. Özellikle bu konuya dikkat çekmeleri de takdire şayandır. Allah güzel hizmetler yapmak istedikleri sürece yar ve yardımcıları olsun İnşallah.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık