loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8768
  • Euro 6.6026
  • GR ALTIN 253.39
  • ÇEYREK 414.29

  • 18 Kasım 2018, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI: YÜRÜTME-3

Yönetmelik:

Yönetmelikler cumhurbaşkanı, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri tarafından kendi görev alanlarında kanunların ve cumhurbaşkanlığı kararnamesinin uygulanmasını göstermek ve bunlara aykırı olmamak kaydıyla çıkartılır. 2017 değişikliği ile KHK ve tüzük de kaldırılmıştır.

Başkomutanlık:

Milli güvenliğin sağlanmasından ve yurt savunmasından TBMM’ye karşı Cumhurbaşkanı sorumludur. Cumhurbaşkanınca atanan Genelkurmay Başkanı, silahlı kuvvetlerin komutanı olarak, Cumhurbaşkanı adına başkomutanlık görevini yürütür.

Milli Güvenlik Kurulu:

İki ayda bir Cumhurbaşkanlığı başkanlığında Cumhurbaşkanlığı yardımcıları, Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı ile toplanır.

Milli güvenlik politikasının tayin, tespit ve uygulaması ile ilgili tavsiye kararları almak ve gerekli koordinasyon için görüş bildirir. Gündemi Cumhurbaşkanı yardımcıları ve genelkurmay başkanının önerisi doğrultusunda Cumhurbaşkanı belirler. Cumhurbaşkanı olmadığında cumhurbaşkanı yardımcısı kurulan başkanlık eder. MGK sekreterliğinin teşkilat ve görevleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir.

Olağanüstü Hâl Yönetimi:

Savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, seferberlik, ayaklanma, vatan veya cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli kalkışma, ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet olaylarının yaygınlaşması, anayasal düzeni veya temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerinin meydana çıkması, şiddet olayları nedeniyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, doğal afet, tehlikeli sağlın hastalık ya da ağır ekonomik bunalımın ortaya çıkması durumlarında cumhurbaşkanı tarafından yurdun tamamında veya bir bölgesinde süresi 6 ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edilebilir.

Olağanüstü hal kararı verildiği gün resmi gazetede yayınlanır ve aynı gün TBMM onayına sunulur. TBMM tatilde ise derhal toplantıya çağrılır. TBMM, olağanüstü hali onaylayabilir; süresini kısaltabilir, uzatabilir veya kaldırabilir. Cumhurbaşkanının talebi üzerine TBMM her defasında dört ayı geçmemek üzere olağanüstü hali uzatabilir. Savaş halinde dört aylık süre şartı aranmaz.

Olağanüstü hallerde vatandaşlar için getirilecek para, mal veya çalışma yükümlülüğü ile 15 inci madde doğrultusunda temel hak ve özgürlüklerin nasıl sınırlandırılacağı veya geçici olarak durdurulacağı, hangi hükümlerin uygulanacağı ve nasıl yürütüleceği kanunla düzenlenir.

Cumhurbaşkanı, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda 104 üncü maddenin onyedinci fıkrasının ikinci bendindeki sınırlamalara tabi olmaksızın kararname çıkarabilir. Kanun hükmündeki bu kararnameler resmi gazetede yayımlanarak, aynı gün meclis onayına sunulur.

Savaş veya mücbir sebeplerle meclisin toplanamaması halinde çıkartılan cumhurbaşkanlığı kararnameleri üç ay içinde meclisin onayına sunulur, aksi halde kendiliğinden yürürlükten kalkar. 2017 değişikliği ile sıkıyönetim kaldırılmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık